fbpx

Во одрон на земјиште во Кина загинаа 31 лице

-

Бројот на жртвите во одронот кој затрупа работници на градилиште во кинеската провинција Фуџен се зголеми на 31 лице, додека седум луѓе се водат како исчезнати.

До несреќата дошло во неделата, околу 5 часот наутро по локално време, на градилиштето во округот Таининг на југоистокот на Кина, кога 100.000 кубни метри камења и кал ги затрупаа просториите во кои спијат работници.

Функционер во кинеската Комунистичка партија изјави дека причините за несреќата засега не се познати, но дека на тоа место со денови имало интензивни врнежи од дожд.

Во Кина од средата има силни врнежи на дожд кои предизвикаа поплави и одрони на повеќе локации.

Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на преземање максимални напори за пронаоѓање на преживеани, а во акцијата за спасување ангажирани се повеќе од 400 лица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Руинираните објекти во фабрика „Треска“ тргнати, ќе надживеат дрвјата или зградите?

Од некогашната фабрика за мебел „Треска“ не е останато речиси ништо по неколкумесечното чистење на руинираните индустриски објекти на оваа локација во скопската населба Буњаковец. Мета.мк обезбеди фотографии од...