Во нападот на американскиот универзитет во Кабул загинаа 12 луѓе, од кои седум студенти. Специјалните сили убиле двајца напаѓачи.

Нападот започнал вчера околу 18.30 часот по локално време со голема експлозија за која властите наведуваат дека била детонација на автомобил бомба, по што следувале пукотници.

Напаѓачите успеале да влезат во комплексот на Универзитетот, каде што имало голем број на студенти и странски професори.

Универзитетскиот кампус набрзо бил опколен со припадници на елитните авганистански специјални сили, кои успеале да влезат внатре и да го прекинат нападот.

Шефот на полицијата во Кабул Абдул Рахман Рахими изјави дека за време на нападот загинале седум студенти, тројца полицајци и двајца припадници на обезбедувањето.

Размена на оган можела да се слушне во текот на целата ноќ, пред полицијата рано утринава да објави дека операцијата е завршена.

Авганистанското Министерство за здравство наведе дека меѓу повредените нема странци.

Полицијата на Универзитетот евакуирала помеѓу 700 и 750 студенти, кои за време на десетчасовната опсада биле заробени во комплексот.