Фото: Министерство за здравство

Министерството за здравство денеска информира дека вкупно 1.368 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава. Во моментов во ковид центрите има 570 празни болнички кревети.

„Од вкупниот број хоспитализации, во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 798 пациенти, а во главниот град 570 пациенти, од кои голем дел се на кислородна поддршка“ велат од ресорното министерство.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 110 пациент позитивен и суспектен на ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 70 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 35 пациенти, во Велес се лекуваат 82 болни, а во Куманово 93 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19.

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 90 пациенти, во Прилеп 84, во ковид центарот во Гостивар 27, а во Струга 19 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 65 пациенти, во Кочани 32, во Кичево 30, Кавадарци 43, а во Гевгелија 18 лица позитивни и суспектни на корона вирусот.

Во главниот град пак, во изминатите 24 часа хоспитализирани се 50 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 22 приеми.

„Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 160 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места“ велат од МЗ.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 11 примени пациенти и 13 билe примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле бил примен еден нов болен, а 2 пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина, не се примени нови пациенти.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 76 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваaт 225 пациенти.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 130 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 144 пациенти, додека во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 26 пациенти. На Клиниката за детски болести има 6 деца позитивни на ковид-19 вирусот и 4 мајки, а на ГАК има 5 позитивни пациентки. На Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 30 болни.