fbpx

Во Кина нов вирус што предизвикува треска и малаксаност, најверојатно е пренесен од животно

-

Научници во источна Кина следат нов вирус што најверојатно е пренесен од животни, а досега со него се заразени 35 лица, јави Би-Би-Си.

Новиот Лангја хенипавирус (LayV) е идентификуван кај пациенти во кинеските провинции Шангдонг и Хенан. Кај значителен број од 35-те пациенти се појавиле треска, малаксаност и кашлица. Се смета дека вирусот им го пренеле ровки (мали животни налик на глувците), а досега нема докази дека (LayV) може да се пренесува од човек на човек.

Според она што за Њу Ингланд Џурнал оф Медисин го изнел еден од научниците што го следат новиот вирус, досега нема смртни случаи и сериозни компликации кај заразените, „па нема потреба од паника“.

Тој објаснува дека вирусот е идентификуван кај 27 отсто од ровките што биле тестирани, и иако не треба премногу да се стравува од новото откритие, сепак човештвото треба да биде на штрек, оти многу вируси во природата би можеле да донесат непредвидливи резултати, ако на некој начин бидат пренесени на луѓето.

ИзворБи-Би-Си

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...