fbpx

Во Кина досудена смртна казна за корупција

-

Властите во Кина осудија на смрт лице обвинето за проневера или земање мито поголемо од три милиони јуани (460.000 долари), јавуваат денеска локалните медиуми, повикувајќи се на правосудни документи.

Кинескиот Врховен народен суд и Врховното народно правобранителство заедно ја донеле одлуката како додаток на ревидираниот кривичен закон од 2015 година.

Смртната казна може да биде сменета во доживотен затвор без можност за условно пуштање, во зависност од тежината на случајот.

Според новиот додаток на кривичниот закон, и лицата кои знаеле за кривичното дело, а не реагирале, исто така ќе бидат казнети на ист начин.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...