Во Италија утре ќе биде Ден на жалост и ќе се одржи државен погреб, откако во силниот земјотрес што во средата ги погоди централните делови на Италија, загинаа 267 лица.

Италијанската влада одлучи утре да одржи државен погреб за поединечни жртви на земјотресот, на кој ќе присуствува и претседателот Серџо Матарела.

Исто така знамињата ќе бидат спуштени на половина копје на сите државни институции.
Италија прогласи вонредна состојба во областите што најтешко беа погодени од земјотресот.

Премиерот на Италија, Матео Ренци, рече дека ќе бидат издвоени 50 милиони евра за обнова.

Според најновите податоци, во силниот земјотрес загинаа 267 луѓе, а 400 лица се повредени.

Службата за цивилна заштита наведе дека областа и понатаму ја погодуваат потреси. Од средата до денеска регистрирани се повеќе од 900 потреси, а од полноќ 57.