fbpx

Во Хрватска потврден прв случај со корона вирус

-

Во Хрватска е потврден првиот случај на лице заразено со новиот корона вирус, а станува збор за помлад човек чија што состојба е стабилна.

Според хрватски власти, станува збор за лице кое се вратило од Милано.

„Влегуваме во фаза што е на нешто поголема подготвеност од досега. Тоа е болест слична на грипот. Не се очекува поголема смртност или поголеми компликации. Здравствениот систем е подготвен и правиме сè за безбедноста на нашата нација“, изјави министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош.

Тој додаде дека здравствените работници ќе се фокусираат на контактите што овој пациент ги имал.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...