fbpx

Во експлозии во Багдад, најмалку 54 лица убиени

-

Најмалку 54 лица се убиени во ирачкиот главен град Багдад, во серија експлозии.

Полицијата и медицинските лица велат дека во нападите се повредени најмалку 100 луѓе.

Првата експлозија се случила на отворен пазар во доминантно шиитска населба при што загинале најмалку 28 лица и повеќе од 60 биле повредени, а во меѓувреме во две нови експлозии загинале над 20 лица и десетици биле повредени.

Групата на Исламската држава ја презеде одговорноста за нападите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...