fbpx

Во јули за основни трошоци биле потребни 531 евра

-

Во јули, за да ги задоволи основните животни потреби на едно семејство му биле потребни 531 евро – сума во која се вклучени трошоците за храна, за сметки, за превоз, за здравје. Новите податоци за минималната синдикална кошница што ги објавува Сојузот на синдикати на Македонија покажуваат минимален пораст на трошоците во однос на лани, истиот месец , пренесува „Portalb.mk“. Во јули годинава во споредба со јули 2017 година трошоците на живот, според државната статистика се зголемени за 0,8%.  Просечната нето плата на ниво на државата, според официјалната статистика е во пораст, но и натаму не е доволна за да се подмират основните животни потреби.

Трошоците за исхрана, пијалаци, за превоз, здравје, за домување, за сметки за комуналии се пораст во последните  години, но стагнација е забележана од почетокот на годинава. Вкупно 32.710 денари (531,8 евра) биле потребни да се помират основните обврски и потреби во јули. И натаму, најголем дел од семејниот буџет се троши за храна и за сметки, кои заедно имаат удел од 73,45% во потрошувачката кошница.

Еве колку пари и за што се трошат месечно според методолошкото мерење на ССМ:

Исхрана и пијалаци   13.574 денари

Домување                  10.409 денари

Хигиена                       2.306 денари

Превоз                        2.408 денари

Облека и обувки         2.177 денари

Култура                      1.070  денари

Одржување на здравје 706 денари

Вкупно:                     32.710 денари

Ова покажува дека од вкупните трошоци, 23. 983 или 390 евра се наменети само за исхрана и за сметки.

Иако  официјалната државна статистика изминатите месеци регистрира раст на висината на просечната плата во државата, сепак таа сума и натаму не е доволна за да се подмират основните животни трошоци на месечно ниво. Според последните објавени информации, во земјава просечната нето исплатена плата изнесувала 25.270 денари или 411 евра, што значи дека во едно семјество со само еден вработен кој месечно го заработува републичкиот просек на плата, ќе недостасуваат уште 120 евра.

Според  државниот Завод за статистика во мај во споредба со април годинава  реалната нето плата е зголемена за 1,5% додека во мај годинава во споредба со истиот месец во 2018 година, кај реалната нето исплатена просечна плата е регистриран раст за 1,7%.

Висина на плати според дејности (мај 2019 година):

Информации и комуникации                     43.431 денари

Финансиски дејности и осигурување         47.385 денари

Рударство, вадење камен                          35.034 денари

Јавна управа, одбрана, соц.осигурување   29.052 денари

Здравствена и социјална заштита              29.122 денари

Транспорт и складирање                           25.428 денари

Преработувачка индустрија                       20.926 денари

Плати пониски од 20 000 денари се исплаќаат во секторите:  земјоделство, шумарство, сервисни дејности со храна, објекти за сместување, административни и помошни дејности .

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download lava firmware
Premium WordPress Themes Download
free online course