fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Давос и зошто го крие тоа

-

Во земјата владее целосен мрак за тоа што договорил Зоран Заев во Давос на средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Зошто грчките власти инсистираат да не се излегува од рамката на тој договор? Што се крие од македонската јавност? Власта избегнува одговори и секојдневно се прави дефокус со разни теми. Затоа невини луѓе, патриоти, се обвинуваат за тероризам и се држат во притвори, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение.

„Десетици луѓе се притворени без основ и врз нив се врши политички терор, само затоа што имаат спротивен политички став од Зоран Заев. Правосудните органи не одлучуваат по закон и се кршат правата на притворените. Слободите и правата на луѓето се загрозени. Владеењето на правото е нарушено, ова го констатираше и Комесарот за човекови права на Советот на Европа. Притворените се жртви на класичен терор и политичка инквизиција во современа Европа во 21 век. Правата на притворените беа прекршени и при нивното апсење, факт кој го констатираше и Народниот правобранител. Факт кој беше игнориран од МВР“, стои во партиското соопштение.

Од партијата велат дека делото според кое се води истрагата е неосновано и неаргументирано, а дека целиот процес е само акт на политички терор, кој мора да запре.

Според ВМРО-ДПМНЕ, притворот како средство за обезбедување присуство се претворило во средство за казна и додаваат дека тоа е спротивно на основните принципи на човековите права, кои ја гарантираат неприкосновеноста на слободата и нејзиното лимитирање само во исклучително законски определени ситуации.

Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
online free course
download karbonn firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course