fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: СДС им должи извинување на граѓаните, чиј револт смислено го предизвика

-

СДС најбрутално ја силуваше волјата на граѓаните и го оневозможи правото на дискусија на нивните демократски избраници, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„СДС смислено и насилно, како што најавија и нивните новинарски пера и експерти, спроведе перформанс кој тие го нарекуваат избор на претседател на Собранието и со тоа со предумисла се доведоа себе си и другите пратеници и вработените во Собранието во опасност и на удар на народниот револт, кој со денови го подгреваа и неминовно го доведоа до состојба на ескалација. СДС им должи извинување на граѓанитен чиј револт смислено го предизвика. СДС мора да сноси политичка и правна одговорност за ситуацијата во која го доведе Собранието и за унакажувањето на демократијата во Република Македонија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека на граѓаните на Република Македонија не им требаат поделби, насилство и туѓи платформи туку дека граѓаните сакаат почитување на законите, владеење на правото и програми и платформи за економски напредок и за технолошки прогрес.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....