fbpx

ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Антикорупциска за расправата за Зврлевски

-

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија денеска до Државната комисија за спречување корупција поднесоа барање за мислење во однос на собраниската расправа за разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зрлевски.

„Собраниската седница на која се расправа за разрешувањето на јавниот обвинител, почната на 5 јули, сè уште е во тек, а тоа е во спротивност со член 8-а, став 1, алинеја 4 од Изборниот законик, според кој од денот на донесувањето на одлуката за распишување избори за градоначалник или членови на советот, односно до конституирање на советот на општините и на градот Скопје, не може да се почне со постапка за вработување нови лица или постапки за престанок на работен однос во државни и јавни институции, а воедно почнатите постапки се ставаат во мирување, освен во случај на итни и неодложни работи“, се наведува во соопштението од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму, како што велат, очекуваат Државната комисија за спречување корупција што поскоро да даде мислење дали постои законска пречка во текот на периодот од распишување на локалните избори да се расправа за точката за разрешување на Зврлевски, за која велат дека не е „итна и неодложна“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
free online course
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download