На вчерашната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ биле прифатени предлозите на претседателот на партијата Христијан Мицкоски за формирање Анкетна комисија во Собранието која би ги истражувала нерегуларностите и неправилностите на референдумот, како и барање за разрешување на Јавниот обвинител, Љубомир Јовески.

Како што информираше ноќеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, жа пратеничката група е единствена во ставот дека не треба да се поддржи Договорот со Грција.

– Извршниот комитет донесе заклучок со кој овој референдум го прогласи за неуспешен, имајќи во предвид дека на истиот излегоа само 36 проценти од гласачите што ја покажува јасната волја на народот против прифаќање на овој договор. Референдумот беше и со бројни нерегуларности. Констатиравме дека согласно анализата направена од нашиот тим преку 50 илјади ливчиња беа уфрлени во гласачките кутии, понатаму се заплашуваа граѓани, имаше обид за поткуп, влијание врз гласачи, кршење на молк и други нерегуларности со што бевме сведоци на едни целосно недемократски и криминален процес и затоа целата постапка на референдумскиот резултат ја прогласуваме за голем фалсификат и резултатот на референдумот не го признаваме – рече Николоски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е донесен заклучок дека треба да се смени Јавниот обвинител оти „не ја извршува својата задача согласно ингеренциите и должностите односно замижува пред очигледниот криминал и нерегуларности пред, на денот и после референдумот“.

Николоски нагласи дека во вакви услови мора да се почитува законот за избори и веднаш да се формира техничка влада според Пржинскиот модел, која ќе има мандат од 100 дена.

– Тоа значи оставки на Заев, Спасовски и Царовска и министри за внатрешни и за труд и социјала од ВМРО-ДПМНЕ 100 дена. Само тоа ќе е предуслов за колку толку фер избори – рече Николоски.

Тој одговарајќи на новинарско прашање посочи дека партијата ги почитува сите пораки од меѓународната заедница како пријателски пораки.

– Сметаме дека тие се пријателски пораки, дека се пораки кои и мислат добро на Република Македонија, но овде проблемот не е ни ВМРО-ДПМНЕ ниту меѓународната заедница, е Зоран Заев и Никола Димитров кои што потпишаа договор кој што не можат да го реализираат. Затоа што не одговара на Република Македонија и е против интересите на граѓаните на Република Македонија, таа волја беше искажана на референдум и ние ја почитуваме – рече Николоски.