fbpx

ВМРО-ДПМНЕ останува единствен избор, Управниот суд ја отфрли тужбата на НДМ

-

Управниот суд ja отфрли тужбата на Народното движење на Македонија (НДМ) поднесена против Државната изборна комисија (ДИК). Имено, НДМ поднесе тужба против одлуката на ДИК затоа што ги отфрли листите на кандидати за пратеници од оваа партија поради тоа што биле нецелосни.

Управниот суд потврди дека шестмина кандидати на НДМ не биле дел од избирачкиот список, по што ги отфрли тужбите како неосновани и ја потврди одлуката на ДИК.

Со ова ВМРО-ДПМНЕ со својата коалиција останува единствениот субјект што ќе учествува во предвремените парламентарни избори на 5 јуни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download