СДСМ без никаква правна аргуменација поднесе целосно неосновани тужби, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, откако СДСМ поднесе три кривични пријави против премиерот Никола Груевски, директорот на УБК, Сашо Мијалков, министрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и против Мартин Протоѓер и градоначлникотна на Гази Баба, Тони Трајковски.

„По признанието на Зоран Заев за блискоста и за соработката  што ја имал со Зоран Верушевски и со неговата фамилија, по признанието на Зоран Заев дека постоеле шифрирани пораки и по признанието на останатите учесници во целата афера, очигледно на СДСМ, како и на целата јавност, им станува совршено јасно за сценариото што е готвено од Заев, неговите соработници и од странски центри“, нагласуваат од владејачката партија.