fbpx

ВМРО-ДПМНЕ ги обвини Јанева, Ременски и Спасовски за падот од 24 места на индексот за корупција

-

Назадувањето на листата на „Транспаренси интернешнел“ е резултат на работењето на генералниот секретар Оливер Спасовски како технички министер во МВР и на работењето на Фросина Ременски како технички министер за труд и социјална политика, обвини на партиска прес-конференција Даниела Рангелова, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Таа рече дека враќањето на СДСМ на власт би значело корупција, неодговорност и разградување на институциите, што, како што рече, не можела да го сокрие ниту невладината „Транспаренси интернешнел“ која е „блиска до Сорос и СДСМ“.

– Оливер Спасовски ќе остане запаметен по тоа што цела година откако ја извршуваше функцијата технички министер, не реализираше ниту една акција за сузбивање на криминалот и на корупцијата, туку се фотографираше и се движеше во присуство на криминалци и на лица од подземјето – обвини Рангелова.

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ за падот на Македонија за 24 места на глобалниот индекс на перцепција на корупцијата во јавниот сектор, подготвен од „Транспаренси интернешнел“ (ТИ), ја обвини и специјалната обвинителка Катица Јанева. Рече дека таа се ставила во заштита на криминалот, при што првиот чекор ѝ бил укинувањето на притворот на Зоран Верушевски, а нејзиниот непрофесионализам и пристрасност, како што рече Рангелова, кулминирал со „аболицијата на криминалецот Зоран Заев“ за неговата одговорност во случајот „Пуч“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска евтина струја од 13 до 15 часот

Од денеска, 1 декември, се враќа евтината тарифа на струјата за просечна потрошувачка на електрична енергија во блок 1 и 2. Со тоа, граѓаните ја добиваат можноста за евтина...