fbpx

Влажните марамчиња не се добар материјал за правење маска

-

Во време на пандемија со новиот корона вирус, онлајн медиумите честопати известуваат за маските како заштитна мерка против вирусот, како и за материјалот од којшто треба да бидат направени. Една порака која стана вирална на Фејсбук, а која ја објавија и разни медиуми во Косово, гласеше „земете три влажни марамчиња, раширете ги а на краевите направете дупки и ставете ги на лицето“.

Но, наспроти ова, британската компанија PZ Cussons, која произведува влажни марамчиња, побара нејзините производи да не се користат како маска за лице, туку да ги користат само според упатството на пакувањето.

Во врска со употребата на маската, Светската здравствена организација (СЗО) издаде ново упатство за употреба на маски од страна на граѓаните, меѓутоа повторно не препорача луѓето да носат маски во јавноста, освен заразените и оние кои им помагаат на лицата заразени од вирусот.

Професорот Дејвид Хејман, кој ја предводеше научната и техничката советодавна група на СЗО за инфективни ризици, рече дека маските се „само за заштита на другите, а не за заштита на себеси“. Според Хеман, маската може да создаде лажно чувство на сигурност, што може да заврши во загрозување на луѓето, затоа што вирусот може да се пренесе и преку очите.

Дрен Гргури

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Многу жртви во Источна Европа по првиот обилен снег

Обилните снежни врнежи оваа недела во првиот голем студен бран сезонава низ источноевропските држави резултираа со бројни жртви и оставија илјадници градови и села без струја. Во Молдавија, изминатиот викенд...