Фото: Prasesh Shiwakoti (Lomash) on Unsplash

Во последните 24 часа се направени 5.416 тестирањe, а регистрирани се 459 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Најголем дел од регистрираните нови случаи се од Скопје – 235. Починале 21 лице на возраст од 49 до 84 години.

Регистрирани сe 368 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.045, бројката на оздравени пациенти е 158.809, на починати е 6.065, а бројот на активни случаи изнесува 15.171.