Најмалку 40 лица се уапсени за време на протестите во Хонгконг, кои ескалираа откако демонстрантите се судрија со полицијата.

Како што јавуваат кинеските медиуми, неколку стотици демонстранти вчеравечер се обидоа да ја опколат зградата на Владата. Припадниците на безбедносните сили, со солзавец и со палки, се обидоа да ги растераат демонстрантите.

За време на судирите, повредени се најмалку тројца полицајци. Нема информации за повредени демонстранти.