Најмалку две лица утринава загинаа во силни експлозии на бомби во близина на резиденцијата на иранскиот амбасадор во главниот на Јемен, Сана, соопштија неименувани државни претставници.

И двете жртви биле припадници на обезбедувањето на резиденцијата на иранскиот амбасадор.

Судбината на амбасадорот, чија резиденција била мета на нападот, сè уште не е позната, јавуваат светските агенции.

Агенцијата наведува дека неколку околни згради се многу оштетени од силните детонации.

https://www.youtube.com/watch?v=WFgUlAdOH_c