fbpx

Вчера се случиле 13 пожари на отворено, една третина биле на диви депонии

Една третина од вчерашните пожари на отворено биле на повик за гаснење депонии или ѓубришта, од кои огнот вообичаено се шири на поголем простор во околината

-

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираа дека во текот на изминатово деноноќие се случиле 13 пожари на отворено. Од нив, 12 се изгаснати од пожарникарите, а активен е само еден, во Општина Велес, помеѓу селата Отишино и Оризари, каде гори ниска вегетација.

Од ЦУК велат дека ќе продолжат да дејствуваат согласно ситуацијата на теренот.

Една третина од вчерашните пожари на отворено биле на повик за гаснење депонии или ѓубришта, од кои огнот вообичаено се шири на поголем простор во околината. Ваквите диви депонии обично се наоѓаат до населби и освен што од нив може да се прошири пожарот, дополнително опожарените диви депонии и ѓубришта го загадуваат амбиенталниот воздух, особено во градовите каде што веќе има аерозагадување.

Хеликоптер на МВР фрли над 20 тони вода врз пожарот кај струшкото село Делогожди, велат од ЦУК.

Марио Спасевски
Марио Спасевски
Новинар, Подкастер, Туризолог, Надреалист, Гејминг Гуру, Авантурист, Патник низ времето...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...