fbpx

В петок седница за одземање на мандатите на опозицијата

-

За петок, во 14 часот, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ја закажа седницата на која единствена точка на дневениот ред ќе биде предлогот за одземање на пратеничките мандати на опозициските пратеници.

Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања претходно констатираше дека 31 пратеник од опозицијата биле неоправдано отсутни.

За да биде одземен мандат, потребно е 82 пратеника да гласаат за предлогот, што значи дека за одземање на пратеничките мандати, на седницата треба да бидат присутни сите пратеници на целата владејачка коалиција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...