Извор: Европско-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ)

Послаб земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала бил регистриран утрово во 9:04 часот по локално време во Охридскиот регион, помеѓу селата Куратица и Опеница.

Според податоците од веб-страницата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на овој потрес бил на длабочина од пет километри и на оддалеченост 15 километри североисточно од градот Охрид.

Напишете коментар