fbpx

Утре презентација на првиот извештај за итните реформи во медиумската сфера

-

Фондацијата „Метаморфозис“ ќе изврши виртуелна презентација на Првиот периодичен мониторинг извештај во рамките на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“ (ОМР),финасиран од Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ)

Презентацијата ќе се одржи утре (16 април) и планирана е да трае помеѓу 12 и 13.30 часот.

Настанот ќе се одржи виртуелно на платформата ZOOM https://techsoupglobal.zoom.us/j/97381027136?pwd=aGRuOStQN1ZBU0VOVHd6bHJUTDkyUT09

Meeting ID: 973 8102 7136

Овој извештај се занимава со набљудување на имплементацијата на Итните реформски приоритети (ИРП) поставени од ЕУ во делот Слобода на изразување и следи четири области:

  • Реформи во јавниот радиодифузен сервис;
  • Владини реклами;
  • Пристап до информации од јавен карактер;
  • Клевета и навреда.

На презентацијата ќе говорат: Насер Селмани проектен новинар-аналитичар и Климе Бабунски – член на фокус групата на проектот ОМР, а модератор на настанот ќе биде Виолета Глигороска од Фондација „Метаморфозис“ која ќе го презентира извештајот.

При презентирањето на мониторинг извештајот ќе се говори за клучните наоди и за континуираните предизвици на новинарите за темите кои се дел од овие Итни реформски приоритети (ИРП).

Извештајот е достапен на http://mediaobservatorium.mk/izveshtai/ на македонски јазик и на http://mediaobservatorium.mk/sq/raporte/ на албански јазик.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ВМРО-ДПМНЕ денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на конвенција денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата. На конвенцијата се очекува поддршка да добие единствениот кандидат кој се пријави...