fbpx

Утре ќе се промовира „Бебо“, новата апликација за родители на деца до шест години

-

Во организација на УНИЦЕФ, во среда ќе биде промовирана нова мобилна апликација „Бебо“ („Bebbo“) која ќе понуди поддршка на родителите со деца до шестгодишна возраст. На промоцијата ќе се обратат министрите за здравство и за образование и наука Беким Сали и Јетон Шаќири, како и Јована Тренчевска, министерката за труд и социјална политика и Патриција ДиЏовани, претставничката на УНИЦЕФ.

„Бебо“ е нова мобилна апликација на УНИЦЕФ која им нуди на родителите на деца од 0 до 6 години сеопфатни и проверени информации и интерактивни алатки со одговори на најразлични прашања поврзани со здравјето и развојот на децата“, информираат во УНИЦЕФ.

Оваа бесплатна апликација ја изработи Регионалната канцеларија на УНИЦЕФ за Европа и Средна Азија. Во Северна Македонија, УНИЦЕФ, во соработка со Институтот за јавно здравје, заедно со стручњаци од различни области на раниот развој на децата, го прилагоди материјалот на потребите на корисниците во земјата на македонски и на албански јазик.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Руската новинарка што се појави во вести со антивоен транспарент осудена на 8,5 години затвор

Суд во Москва ја осуди на 8,5 години затвор новинарката Марина Овсјаникова, која упадна во вести со транспарент со кој ја осуди војната што Русија ја води во Украина,...