fbpx

Уставните измени повод за остри критики меѓу Ковачевски и Мицкоски

Жестоките препукувања меѓу премиерот и опозицискиот лидер доаѓаат по вчерашната посета на германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која порача дека уставните измени се од огромна важност за да продолжи преговарачкиот процес за зачленување на земјава во ЕУ

-

Кој ги знае ставовите на Никола Груевски за уставните измени, а кој оди по странски амбасади за да гарантира изгласување на уставните измени во замена за власт? Ова се само дел од острите реплики на претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот Димитар Ковачевски коишто си ги разменија вчера и денеска.

Премиерот Димитар Ковачевски вчера го повика Мицкоски гласно да го каже пред јавноста она што го има ветувано на средби во амбасадите. Опозицискиот лидер ветува на меѓународната заедница дека ќе го промени Уставот доколку дојде на власт, обвини Ковачевски.

„ВМРО-ДПМНЕ мора да одлучи дали тоа што го зборува по амбасади „Дајте ни власт и безусловно ќе го промениме Уставот“ ќе го каже и пред народот. Односно дали ги лажат амбасадите или го лажат народот. Прво тоа прашање мора да го одговорат па да продолжиме со дискусијата“, изјави Ковачевски, додавајќи дека не планира да има одвоени средби со партиските лидери.

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски денеска му одговори на премиерот дека нема да се помести ниту милиметар по однос на прашањето за уставните измени, тврдејќи дека овој парламент нема мандат за да го менува Уставот.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го прозва Ковачевски тој да го каже ставот на поранешниот премиер и екс-лидер на партијата Никола Груевски во однос на ова прашање.

„Мојот став е јасен, кажан во јавноста, повторен и непроменлив итн. А што се однесува за ставот на поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски можеби Ковачевски може повеќе да ви каже. Ако знае деталите нека ги сподели со јавноста. Добро е да го прашате еве на следната средба со него да го прашате кој е ставот кој што тој го знае, а јавноста не го знае, ниту пак јас, ниту претпоставувам граѓаните овде, рече Мицкоски.

Инаку, жестоките препукувања меѓу премиерот и опозицискиот лидер доаѓаат по вчерашната посета на германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која од Скопје им порача на лидерите дека уставните измени се од огромна важност за да продолжи преговарачкиот процес за зачленување на земјава во ЕУ. Бербок порача и дека прашањето за уставните измени не смее да стане политичко јаболко на раздор во натпреварот за популарност во анкетите или натпреварот во тоа која партија на крајот на изборите би имала некаква предност.

Бербок: Уставните измени се од огромна важност за да продолжат преговорите со ЕУ

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска не важат замрзнатите цени на дел од основните прехранбени продукти

Владината одлука за замрзнување на цените за дел од основните прехранбени продукти престанува да важи од денеска. Министерот за економија Крешник Бектеши пред два дена изјави дека нема да ја...
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=