fbpx

Уставниот суд од утре на летна ферија, СЈО и крстот во Бутел ќе чекаат до септември

-

Уставниот суд утре ќе ја одржи последната седница пред летните одмори. Следната седница на Уставниот суд ќе биде по 1 септември, кога судиите се враќаат во полн состав и ќе продолжат со работа, велат за „Мета“ од судот.

На утрешната седница, како што ни рече генералната секретарка на Уставниот суд, Оливера Филиповска, нема да се разгледуваат иницијативи, туку само текстови на нацрт-решенија што ги донел судот.

Ова значи дека иницијативата за оценка на уставноста на Законот за специјално јавно обвинителство евентуално би се нашла на дневен ред на судот наесен.

Инаку, разгледувањето на оваа иницијатива беше едно од клучните барања на „Шарената револуција“ и на опозицијата.

Иницијативата за оценување на уставноста на СЈО беше поднесена во судот пред осум месеци, но досега не се најде на дневен ред на седниците на Уставниот суд.

За одлучување ќе почека и иницијативата за уставноста на одлуката за поставување на 55-метарскиот крст во општина Бутел, која во март оваа година ја поднел струшкиот градоначалник Зијадин Села бидејќи, според него, одлуката не била во согласност со Бадинтеровиот принцип.

Оваа иницијатива, иако се најде на дневен ред на судот, нејзиното разгледување беше трипати одложувано.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...