fbpx

Уставниот суд ја укина пресудата на Санадер за аферите „Ина-МОЛ“ и „Хипо“

-

Уставниот суд му ја укина на Иво Санадер пресудата во аферите „Ина-МОЛ“ и „Хипо“ и наложи повторно судење, јавува „Јутарњи лист“, повикувајќи се на неименувани судски извори.

Станува збор за пресуда на Жупанскиот суд во Загреб, со која во 2012 година беше прогласен за виновен за воено профитерство и за злоупотреба на положбата и на овластувањата.

Пресудата минатата година ја потврди Врховниот суд, но му ја намали казната од десет на осум и пол години затвор.

Без разлика на падот на пресудата, Санадер останува во затвор поради истражниот притвор во аферата „Феми-медија“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
udemy course download free
download intex firmware
Download WordPress Themes
free online course