fbpx

Уште еден обвинет од „Шамари“ ја призна вината, Фетаи го искара Груевски

-

На денешното судењето за случајот на СЈО за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамари“, Јордан Ристевски, еден од обвинетите, ја призна вината за случувањата.

Тој рече дека размислувајќи за тоа за што е обвинет, сфатил дека се чувствувал виновен и дека се кае.

Неговиот адвокат Боро Тасевски му го откажа полномошното бидејќи, како што рече, не може да застапува повеќе обвинети со различни интереси.

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, побара раздвојување на постапката за Ристевски, кој беше советник на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар, и побара процесот за него да продолжи денеска. Судијката Татјана Михајлова донесе одлука да се издвои процесот за Ристевски, а главната расправа ја одложи за 7 декември, затоа што не беше присутен Дончо Наков, адвокатот на обвинетиот Даниел Трифуновски.

Со тоа се согласи и обвинителката Фетаи, која рече дека има разбирање бидејќи Наков уште претходно го најавил патувањето во Кина.

Фетаи рече дека ова е последен пат да се сложи да биде одложено рочиште на барање на бранителите. Таа реагираше и на доцнењето на обвинетите Трифуновски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

– Денешното доцнење од 17 минути на Даниел Трифуновски и доцнењето од 19 минути и 35 секунди на обвинетиот Никола Груевски укажуваат дека немаат елементарна почит кон судот, обвинителството и кон другите учесници во постапката. Ако ова се повтори на следното рочиште, барам од судот да бидат преземени сите процесни мерки за спроведување на обвинетите – рече Фетаи.

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download redmi firmware
Premium WordPress Themes Download
online free course