fbpx

УСАИД спроведе работилница за презентација на дигитални сликовници

-

Американската агенција за меѓународен развој – УСАИД, во соработка со Фондација за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, во основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид, спроведе работилница за презентација на дигитални сликовници.

Преку работилницата, која е дел од проектот „Со читање до лидерство“, презентирани се околу дваесеттина дигитални сликовници, кои можат да се користат во наставата по повеќе предмети. Присутните беа запознаени со начините како да се користат ваквиот вид сликовници, кои покрај илустрации и текст, имаат и аудиозапис.

Од ОУ „Григор Прличев“ велат дека користењето на дигиталните сликовници може значително да збогати одредени наставни единици по некои од предметите, особено во одделенската настава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Наследниците на Манаки“: Младите ја продолжуваат приказната на браќата Манаки за Битола

Филмот има многу дефиниции. Тој е раскажување приказни, откривање внатрешни светови. Филмот ќе се развива сè додека се развива технологијата. Ова денеска, на младите битолчани им го кажа режисерката...