fbpx

Управниот суд напладне ќе одлучува по тужбата од ВМРО-ДПМНЕ

-

Управниот суд за денеска напладне закажа седница на која ќе ја разгледува тужбата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ за одлуката на ДИК да се поништи гласањето во едно избирачко место во Гостивар по приговорот поднесен од Беса.

Советот кој ќе одлучува по оваа тужба ќе го води судијката Есма Алибашиќ-Јонуз, а членови се Розалиа Кочковска, Ана Герасимовска, Тања Терзиева и Ељмедине Асани.

Денеска на дневен ред треба да бидат и другите две тужби од СДСМ, но Управниот суд за тие тужби сè уште нема закажано седница.

Вчера Управниот суд расправаше по двете тужби поднесени од СДСМ кои се однесуваат за избирачкото место 1978 во општина Тетово и одбиениот приговор за избирачкото место 2025 во општина Теарце.

Судиите известители на јавната седница ги прочитаа тужбите, по што се повлекоа да одлучуваат по нив.

Тие имаат рок најдоцна до денеска до 19 часот да донесат одлуки, по што ќе се знае дали ќе има прегласување во спорните избирачки места.

Одлуките на Управниот суд се конечни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course
download karbonn firmware
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download