fbpx

Управниот суд ја заврши расправата по тужбите од СДСМ, рокот за одлука е утре во 19 часот

-

Управниот суд ја заврши јавната седница на која попладнево судиите ги разгледуваа двете тужби поднесени од СДСМ за решенијата на Државната изборна комисија по приговорите за предвремените парламентарни избори.

Едната тужба се однесува за избирачкото место 1978 во општина Тетово, а другата е за одбиениот приговор за избирачкото место 2025 во општина Теарце.

Судиите известители на јавната седница ги прочитаа тужбите по што се повлекоа да одлучуваат по нив.

Тие имаат рок најдоцна до утре до 19 часот да донесат одлуки, по што ќе се знае дали ќе има прегласување во спорните единици.

Коалицијата предводена од СДСМ поднесе четири тужби, а ВМРО-ДПМНЕ поднесе една тужба.

За другите три тужби дополнително треба да се формираат судски совети и да се закажат јавни седници.

Управниот суд со жрепка ги избра петтемина судии, Весна Јовановска, која е претседател, и членовите Бурим Сејдини, Анета Џигерова, Ѓоко Живковски и Драгослав Радичевски.

Инаку, заменик-претседателката на Управниот суд, а сега и претседателка на советот што одлучува по тужбите од политичките партии, Весна Јовановска, за судијка во Управниот суд е избрана во 2011 година. Како што може да се види од нејзината биографија на официјалната веб-страница на Управниот суд, пред да биде избрана на оваа функција таа немала судска практика, односно не работела како судија. Како дел од нејзината биографија е наведен пратеничкиот мандат во Собранието на Република Македонија, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во периодот од 1998 до 2002 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download