fbpx

Управниот суд ја уважи тужбата на СДСМ и го поништи гласањето во Теарце

-

Советот на Управниот суд ја прифати како основана тужбата на СДСМ и го поништи гласањето на гласачкото место број 2.011 во општина Теарце, во шестата изборна единица.

Приговорот и тужбата на СДСМ за ова гласачко место се однесуваат на тоа дека на почетокот на гласањето било констатирано дека недостига гласачко ливче, кое на крајот при пребројувањето на гласовите било најдено во избирачката кутија сосе кочанот и серискиот број, како и тоа дека недостигал образецот број 15 во доверливиот гласачки материјал.

„Тужбата на овластениот претставник на листа на кандидати за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија на коалицијата предводена од Социјалдемократски сојуз на Македонија – СДСМ, – Стевица Јосифовски, се уважува. Решението на Државната изборна комисија УП1.бр.10-488 од 18 декември 2016 година, се преиначува и се одлучува: Приговорот УП1.бр.10-488 од 13 декември 2016 година, на овластениот претставник на листа на кандидати за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија на Коалицијата предводена од Социјалдемократски сојуз на Македонија се уважува. Гласањето на гласачкото место бр.2011 во Општина Теарце за изборна единица број 6, се поништува“, стои во пресудата на Управниот суд донесена од судиите Лулзим Салиу (претседател на советот), Нада Иванова, Едита Насковска, Снежана Трповска и Исмета Амет (членови на советот).

Воедно, во образложението на пресудата се наведува дека Државната изборна комисија решението со кое го одбила приговорот го донела во постапка спротивна на законот, бидејќи за оспорувањето на приговорот гласале осум членови на ДИК, четири „за“, четири „против“, а еден член, односно Субхи Јакупи, самиот се иззел од гласањето, што е, како што утврдил советот на Управниот суд, спротивно на Изборниот законик и на правилникот за начинот и за постапката за решавање по приговори.

Управниот суд попладнево ги соопшти и одлуките по уште две тужби на СДСМ, кои по разгледувањето, од страна на судот се одбиени како неосновани и се потврдени претходните одлуки на Државната изборна комисија, со кои беа одбиени двата приговори. Станува збор за приговорите на СДСМ за гласачките места 2.025 во Општина Теарце и 1.978 во Општина Тетово, и двете во шестата изборна единица.

Одлуките на Управниот суд се конечни и по нив не е дозволена жалба.

Управниот суд треба да ја соопшти одлуката по уште една тужба на СДСМ, како и одлуката по тужбата на ВМРО-ДПМНЕ поради прифатениот приговор на Беса од страна на ДИК која го поништи гласањето на едно избирачко место во општина Гостивар, каде што друго лице се потпишало на местото на гостиварката Фатиме Сулејмани, која поради ова не гласала.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy course download free