СВР Штип по преземени мерки и дејства откри и приведе четири лица: М.К.(23), Љ.Љ. (21), А.И. (22) и К.А. (24), сите од Скопје, кои на 16 септември годинава извршиле тешка кражба во туристичката агенција „Авто атом“ Кочани, од каде одзеле метален сеф.

По брзата интерванција на полицијата, на улицата Димитар Влахов во Кочани извршен е преглед на автомобил „голф“ со скопски регистарски ознаки, при што е пронајден одземениот сеф и лицата се приведени.

Извршен е увид, запознаен е јавен обвинител и по целосно комплетирање и документирање на настанот, ќе биде поднесена кривична пријава. Извршителите ѝ се познати на полицијата по вакви и по слични кривични дела.