fbpx

Украина тврди дека освоила веќе окупирани територии кај Бахмут, Русија демантира

Украинската заменик-министерка за одбрана го обвини Кремљ дека истовремено шири информации за лажни победи од една страна, а исто така не престанува да објавува лаги дека нема оружје и муниција

-

Украина вели дека успеала да поврати дел од веќе окупираните територии од Русија кај градот Бахмут, што е редок напредок по неколкумесечните успешни руски придобивки во источниот град во Донецкиот регион, јавува Би-би-си.

Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар рече дека украинските сили напреднале два километри за една недела. Тврдењата сигнализираат промена на моментумот во Бахмут, кој руските сили не успеваат да го освојат со месеци наназад.

Русија ги негираше извештаите за украинските придобивки по тврдењата на двете страни.

„Индивидуалните изјави на Телеграм за „пробив“ на неколку точки на фронтот не одговараат на реалноста“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Украинската заменик-министерка за одбрана го обвини Кремљ дека истовремено шири информации за лажни победи од една страна, а исто така не престанува да објавува лаги дека нема оружје и муниција.

Сепак, и Евгениј Пригожин како шеф на платеничката група Вагнер вчера ги обвини редовните руски трупи за напуштање на позициите во Бахмут.

„Ситуацијата на страните се развива според најлошото предвидено сценарио“, рече тој.

Руски воени блогери пријавија напредок на Украина или движење на војници во неколку области.

Американскиот Институт за проучување на војната ги потврди украинските информации, велејќи дека украинските сили веројатно постигнале добивка во длабочина од два километри во Бахмут.

Надвор од линијата на фронтот во Бахмут, Би-би-си јавува за голема експлозија во окупираниот град Мелитопол што се случила утрово во центарот на градот.

Не е познато што ја предизвикало експлозијата, но украинските воздухопловни сили извршиле 14 напади врз руските сили и воената опрема во четвртокот, соопштија вооружените сили на Украина.

Покрај воздушните напади, Украина соопшти дека уништила девет руски дронови и извршила успешни напади врз десетици воени цели, вклучувајќи артилериски единици, складиште за муниција и опрема за противвоздушна одбрана.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лидерска средбата најавена за деновиве, партиите со однапред подготвени пораки

Најавената лидерска средба на која треба да учествуваат Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски не е со закажан датум, но извесно е дека ќе се одржи деновиве. Сепак, политичките соперници...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download