fbpx

Укинат полицискиот час во Шарлот

-

Градските власти го укинаа полицискиот час во Шарлот, во сојузната американска држава Северна Каролина, воведен по немирите што избија откако полицијата минатиот вторник го уби 43-годишниот Афроамериканец Кит Ламонт Скот.

Во првите две ноќи од протестите, беа повредени повеќе од 10 полицајци.

Полицискиот час траеше до синоќа, кога градот беше домаќин на натпревар од лигата на американски фудбал.

Шарлот им се придружи на градовите во САД во кои веќе две години се одржуваат протести поради полициските убиства на Афроамериканци.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...