fbpx

УЈП и МВР по налог на ОЈО ги тресат граѓанските организации за парите од УСАИД

-

Во повеќе од 20 граѓански организации сè уште се присутни инспектори на УЈП, а тоа што загрижува е што во последната недела 13 организации се посетени од инспектори на финансиската полиција и од припадници на МВР по барање на Основното јавно обвинителство, во предистражна постапка по непозната основа, изјави денеска извршната директорка на Фондацијата „Отворено општество“, Фани Каранфилова-Пановска, по промовирањето на проектот „Граѓанска алијанса за транспарентност – Набљудување на процесот на реформи на јавната администрација од страна на граѓанските организации“.

– Така како што ги водат постапките и нивниот број, упатува на тоа дека бараат сè и не знаат што бараат. Особено во последните три дена од организациите што се посетени се одземаат документи за плаќањата и за приливите направени од УСАИД – рече Каранфилова-Пановска, додавајќи дека се чешлаат само финансиите што се дадени во граѓанските организации, но не и средствата донирани во државните институции.

Таа оцени дека според начинот на кој се одвиваат работите и интензитетот, инструментите што се користат и целта кон која одат е да креираат случај за злоупотреба на парите. Таа истакна дека ако ситуацијата потрае и политичката криза не се реши наскоро, граѓанските организации можат да бидат сериозна колатерална штета иако сето ова време работеле само и во интерес на граѓаните.

На прашање дали очекуваат новата влада да ги заштити граѓанските организации, Каранфилова-Панова истакна дека во моментов немаме влада, а имаме институции предводени од нелегитимни претставници.

– Ако не се реши политичката криза, ова е злоупотреба од страна на институциите во ситуација во која во Македонија не се знае ниту кој јаде, ниту кој пие. Не се знае дали имаме еден легитимен претставник на кое било ниво на власт. Единствен легитимен претставник, формално, е претседателот Ѓорге Иванов, кој со последните две одлуки се делегимитираше комплетно во очите на граѓаните – рече Каранфилова-Пановска.

Извршниот директор на „Еуротинк“, Бојан Маричиќ, истакна дека сè уште не знаат зошто се случуваат инспекциите и што бараат органите на власта.

– Очекуваме да се формира нова влада за да престане институционалиот политички притисок што беше најавен со прогласот на ВМРО-ДПМНЕ – рече Маричиќ.

Тој рече дека неговата организација станала мета на инспекциите по последното негово гостување во „Топ тема“, во која, како што рече, се водела бурна дискусија и каде што двајца од учесниците ја напуштија емисијата.

– Налогот за контрола на УСАИД е со датум од 7 март, ден по таа емисија. Заклучоците носете ги сами, не можам да кажам дека е поврзано, но премногу случајности има во овој период за да кажеме дека има коинциденција – рече Маричиќ.

Претходно, евроамбасадорот Самуел Жбогар рече дека институциите, кои треба да бидат независни, во последно време удираат по граѓанскиот сектор.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
udemy course download free
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download