fbpx

Убиен новинар на водечки магазин во Перу

-

Две непознати лице во неделата навечер убиле новинар на водечкиот перуански магазин „Каретас“, кој истражувал нарачани убиствата во провинциски град јужно од Лима.

Уредникот на магазинот „Каретас“, Америко Замбрано, соопшти дека 22-годишниот Фернандо Рајмонди е убиен во бакалницата на својот татко во градот Канете.

Убијците му наложиле на пријателот на Рејмонди да ја напушти бакалницата, а потоа го застрелале младиот новинар в гради. Рејмонди починал на пат кон болница.

Засега не е јасно дали убиството на Рајмонди е поврзано со неговото истражување на убиствата, а кои постои сомнеж дека ги нарачале криминалните банди поврзани со градежните фирми во Канете.

Рејмонди е втор перуански новинар убиен годинава, а четврти во последните две години.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download
download mobile firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course