fbpx

Уапсен професорот Бобек Шуклев во акција на МВР

-

Универзитетскиот професор и поранешен декан на Економскиот факултет при УКИМ, Бобек Шуклев, е уапсен во акција на МВР што денеска била спроведена на факултетот, јавуваат медиумите, повикувајќи се на извори од истрагата.

Според информациите, кои засега не се потврдени од МВР, во акцијата под кодно име „Еразмус“ се осомничени вкупно осум лица, но во моментов приведен е само професорот Шуклев, а по другите полицијата сè уште трага.

Порталот „Прес 24“ неофицијално пренесува дека меѓу осомничените, наводно, е и член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ).

Осомничените, според првичните информации, се товарат за примање и за давање поткуп, противправно просредување, злоупотреба на службената положба и овластување и за други дела поврзани со корупција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...