fbpx

УЈП: Трите фирми поврзани со Боки 13 затаиле 323.000 евра данок

-

Управата за јавни приходи најави кривични пријави против невладината организација „Меѓународен сојуз“, „БМЈ медиа груп“ и против „Томато продукција“ во чии простории е сместена телевизијата.

Според даночните власти, овие три субјекти затаиле околу 20 милиони денари, односно околу 325.000 евра данок.

Овие три правни субјекти директно или индеректно се поврзани со првообвинетиот во „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13.

„Пронајдовме фактури за ноќевања во хотели, авионски билети за лица кои не се вработени во „1ТВ“. Од страна на УЈП тоа е класифицирано како лично примање без пресметан персонален данок. Имаме и многу фактури за набавка на подароци (часовници и сл.) за кои ние пресметавме персонален данок. Во 2018 година исплатена е дивиденда на Јасна Мандиќ која не е сопственик на „1ТВ“ и тоа е противзаконски. Ние пресметавме и на тоа персонален данок“, велат од УЈП.

УЈП ја „чешлале“ и „1ТВ“, каде биле констатирани неправилности во работењето, но тие не биле од таква природа за поднесување на кривична пријава.

Инспектори на УЈП уште вчера директно му ги доставиле записниците од извршените контроли на Бојан Јовановски во притворот, но тој одбил да ги прими и потпише.

Од УЈП информираа дека тоа се смета за уредна достава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download intex firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy course