Турските власти смениле 25 градоначалници во општините на југоистокот на земјата, населени претежно со Курди. Ваквата мерка, како што јавуваат медиумите повикувајќи се на соопштение на канцеларијата на гувернерот на Дијарбекир, уследила поради процените дека тие ги поддржуваат курдските милитанти и на нивно место се назначени други лица.

Во речиси сите општини каде се сменети градоначалниците, на власт беше Народната демократска партија, која ја поддржува курдската опозиција, пренесуваат светските агенции.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во четвртокот оваа недела изјави дека кампањата против Курдската работничка партија (ПКК) е најголемата што земјата досега ја спровела и дека смената на државните службеници поврзани со партијата е клучен дел од таа борба.