fbpx

Турција смени 25 градоначалници во областите населени со Курди

-

Турските власти смениле 25 градоначалници во општините на југоистокот на земјата, населени претежно со Курди. Ваквата мерка, како што јавуваат медиумите повикувајќи се на соопштение на канцеларијата на гувернерот на Дијарбекир, уследила поради процените дека тие ги поддржуваат курдските милитанти и на нивно место се назначени други лица.

Во речиси сите општини каде се сменети градоначалниците, на власт беше Народната демократска партија, која ја поддржува курдската опозиција, пренесуваат светските агенции.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во четвртокот оваа недела изјави дека кампањата против Курдската работничка партија (ПКК) е најголемата што земјата досега ја спровела и дека смената на државните службеници поврзани со партијата е клучен дел од таа борба.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...