fbpx

Турција бара од САД веднаш да се повлечат од Манбиџ во Сирија

-

Министерот за надворешни работи на Турција, Мавлут Чавушоглу денеска побара од Соединетите Американски Држави „веднаш“ да се повлечат од градот Манбиџ на северот на Сирија, кој е под контрола на курдските борци, против кои Анкара поведе воена офанзива, јавуваат светските агенции.

Манбиџ се наоѓа на околу 100 километри од енклавата Африн, каде турската војска веќе една недела води офанзива против Курдите.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера изјави дека турската војска ќе ја продолжи и ќе ја прошири офанзивата на северот на Сирија, чија цел е да се елиминира курдската милиција, која Анкара ја смета за терористичка организација.

Во говорот кој го пренесуваше турската државна телевизија, Ердоган вети дека „ќе го исчисти Манбиџ од терористите“.

Турската војска почна со офанзивата откако меѓународната коалиција предводена од САД најави формирање на погранични сили во Сирија, во кои би биле вклучени и курдските борци.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download redmi firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download