fbpx

Црвенковски: Иванов итно да го избрише моето име и презиме од срамната одлука

-

Поранешниот претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, му испрати писмо на претседателот Ѓорге Иванов. Во писмото, Црвенковски бара Иванов итно да ја повлече одлуката за аболирање на која се наоѓа и името на поранешниот претседател. Во писмото Црвенковски вели дека ако работите зависеле од него, со тие како претседателот Иванов ниту нешто ќе се преговарало ниту, пак, од нив нешто ќе се очекувало.

„Во вчерашниот број на „Службен весник“ на Република Македонија беше објавена содржината на Вашата антидемократска, антиправна и антидржавна одлука. Одлуката по својата содржина и по својата намера е срамна и спротивна на здравиот разум. Иако од Ваша страна не може ништо да ме изненади, сепак бев вчудоневиден кога таму го видов моето име и презиме. Господине Иванов, ниту има каква било основа за такво нешто (против мене не се води каква било постапка), но, што е уште поважно, ниту од Вас ниту, пак, од кој било друг, барам или прифаќам какво било помилување. Оттука, Ве повикувам итно да ја измените одлуката и да го избришете моето име и презиме од неа. Со Вас и со тие зад Вас, да зависеа работите од мене, ниту нешто ќе се преговараше ниту, пак, нешто од Вас ќе се очекуваше. Одамна ќе се видевме на различни страни од барикадите на клучната средба на нашиот народ со својата судбина. Се надевам дека и сите други чии имиња се спменати во Вашата скандалозна одлука со индигнација ќе ја одбијат оваа Ваша милост и ќе покажат трошка достоинство“, пишува во писмото на Црвенковски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Издавањето учебници е комплексно, велат од МОН за учебникот кој стаса пред крајот на училишната година

Министерството за образование и наука (МОН) се огласи по повод последните случувања кои предизвикаа реакции во јавноста, кога на две недели пред крајот на учебната година, стаса новиот учебник...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free