fbpx

„Црна“ кампања на медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ против Сорос, ФООМ, Бејли и УСАИД

-

Во периодот од март до јуни, во просек по 7 прилози дневно се објавувало на темата „десоросоизација“ односно на континуираната хајка и нападите врз граѓанските организации, Фондацијата Отворено општество Македонија (ФООМ), Џорџ Сорос, УСАИД, амбасадорот на САД во Реублика Македонија, Џес Бејли и друго, стои во анализата која ја спроведе „НВО Инфоцентар“.

По формирањето на Владата предводена од СДСМ, интензитетот на написи и прилози драстично се намалил, во просек 2 текста дневно, но хајката и натаму продолжила, се вели во анализата на извештајот што се однесува на периодот март – ноември 2017 година. Со мониторингот биле опфатени централните вести на телевизиите: „ТВ 24“, „Телма“, „Сител“, „МРТ1“, „Алсат М“, „Канал 5“, „Алфа“ и „ТВ 21“; дневните весници: „Слободен печат“, „Вечер“ и „Дневник“ (нивните интернет-страници/електронски изданија) и порталите: „А1он“, „Плусинфо“, „Република“, „Курир“ и „НоваТВ“.

„НВО Инфоцетар“ наведува дека медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ објавиле 80% од вкупниот број текстови односно во просек објавувале три прилози дневно, а во првите четири месеци, овој просек се искачуваше и до шест прилози дневно. Од нив, најголем број објави имаат: „Република“ (23%), „Курир“ (21%), „Вечер“ (12%) и „Дневник“ (9%). Од критичките медиуми најмногу содржини објавија: „А1.он“ (6,5%), „Плусинфо“ (4%), „НоваТВ“ (3%) и „Слободен печат“ (3%).

„Медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ, заедно со оваа партија и иницијативата СОС, водеа жестока „црна“ кампања против Џорџ Сорос, Фондацијата Отворено општество Македонија, граѓанските организации, активистите, УСАИД, амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли и др. Според овие медиуми, најголеми непријатели на Македонија се Џорџ Сорос, неговата Фондација и граѓанските организации. Најголемиот дел од прилозите објавени во медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ беа анонимни и често пати еден ист текст беше реобјавуван во различни портали и весници“, се вели во истражувањето.

Во анализата се наведува дека критичките медиуми, пак, претежно ги објавувале реакциите и демантите на нападнатите страни, а редовно информирале и за текот на инспекциите и истрагите врз граѓанските организации, иницирани и оркестрирани од страна на поранешната власт.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...