Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска патува за Москва на работна посета и средби со претседателот Владимир Путин и премиерот Дмитри Медведев.

Според кабинетот на Ципрас, тој утре прво ќе има средба со Медведев, а потоа во Кремљ со рускиот претседател Путин.

Предвиден е и работен ручек со Путин, потпишување на билатерални договори, а потоа и заедничка прес конфренција Ципрас – Путин од 12 – 12.30ч. по македонско време.