Царинските екипи на граничниот премин Блаце вчера во возило во кое се превезувале четворица албански државјани, пронашле и заплениле 29 килограми марихуана, соопшти денеска Царинската управа.

Како што информираат оттаму, возачот на автомобилот 26-годишниот Б.Г., и тројцата негови сопатници, синоќа, околу 22.30 часот, се пријавиле за влез во земјава. Цариниците го селектирале возилото за детален перглед и под подот откриле специјално направен бункер, наполнет со 29 пакетчиња со марихуана.

„Дрогата требало да биде однесена до Германија, а нејзината цена на западно-европскиот пазар би достигнала вредност од околу 120.000 евра“, велат од царината.

Случајот бил предаден на инспекторите од одделението за истраги на Царинската управа, кои по собирањето на сите докази, до надлежното обвинителство против возачот ќе поднесат кривична паријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Од Цариската управа информираат дека во текот на минатиот месец нивните службеници во четири одвоени случаи заплениле вкупно 65 килограми марихуана.