Бизнисменот Фијат Цаноски по завршувањето на првото рочиште од судењето за случајот „ТНТ“ денеска изјави дека очекува судот да донесе праведна одлука и обвинетите кои „и нанеле голема штета на Македонија” да бидат осудени.

Во процесот за уривањето на комплексот „Космос“ на Цаноски, покренат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), главни обвинети се поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, како и уште четири лица.

Цаноски вели дека ќе бара отштета од 55 милиони евра, колку што ги цени неговите загуби од уривањето на станбено-деловниот комплекс.

Инаку, на денешното почетно рочиште, адвокатите на обвинетите рекоа оти ќе докажат дека комплексот морало да се урне, а нивните клиенти со постапките не ги прекршиле законите.

Откако обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, го кажа неговиот воведен збор, адвокатот Димитар Дангов реагираше околу наводите, по што побара пауза од 10-15 минути за консултација со другите адвокати. Тие потоа побараа од судот да им бидат доставени прислушуваните разговори и вештачењето од Тетовскиот универзитет за да можат да подготват и да дадат, како што рекоа, квалитетна одбрана при изнесувањето на воведните говори. Напоменаа дека вештачењето не го добил никој од одбраната.

Обвинителот Рустеми рече дека тие како обвинители немаат ништо против одбраната да ги има сите докази, меѓутоа, како што додаде, фактот дека бранителите не ја знаат содржината на разговорите е поради лошата стратегија што ја одбрале во текот на истражната постапка.

– Да дојдеа во СЈО и да ја слушаа содржината на разговорите како што ја слушавме ние, ќе ја имаа. Одбраната не го напрви тоа – рече Рустеми.

Адвокатот Дончо Наков рече дека ако судот не дозволи да ги добијат доказите пред воведните говори, тоа ќе биде кршење на принципот на „еднаквост на оружјата“.

Судијата Огнен Ставрев побара сите да излезат од судницата за петчлениот судски совет да донесе одлука по барањето на одбраната. Епилогот беше одбивање на барањата на адвокатите како неосновани, а судијата рече дека сите докази ќе и бидат дадени на одбраната во текот на доказната постапката.

На ваквата одлука, адвокатите на обвинетите бурно реагираа, повторувајќи дека не можат да дадат воведни говори без овие докази и рекоа дека судот  донел одлука врз основа на неточни тврдења на СЈО.

Судијата Ставрев на тоа возврати дека ако не сакаат, адвокатите не мора да дадат воведни зборови, но судењето ќе продолжи. Адвокатите ги повторија своите барања, а на крајот беше донесена одлука одбраната да даде воведни зборови, кои ќе ги дополнат кога ќе ги добијат бараните докази.

Судењето продолжува на 9 февруари.