Тројца тинејџери, од кои две момчиња и едно девојче, се ранети вчера во престрелка пред училиште во американскиот град Портланд, во државата Орегон, пренесуваат медиумите во САД.

Според информациите од преставници на полицијата, станува збор за ученици во средното училиште „Розмари Андерсон“.

Тројцата тинејџери биле во контактибилна состојба кога биле пренесени во болница. Престрелката се случила пред училишната заграда, а полицијата засега нема информации дали станува збор за еден напаѓач или за поголема група.

Првичните информации упатуваат на тоа дека пукањето, најверојатно, е поврзано со некоја од локалните банди.

Средното училиште „Розмари Андерсон“ го посетуваат ученици од ризични групи, односно оние кои се исклучени од други училишта, немаат родители или се бездомници, пренесуваат медиумите.