fbpx

Тринаесет повредени, вклучително и три деца, по руски напад во регионот Днипропетровск

Според првичните извештаи, има 13 повредени, меѓу кои три момчиња на возраст од 6, 11 и 15 години

-

Во украинската област Днипропетровск, руска ракета погоди двокатна станбена зграда, при што беа повредени најмалку 13 лица, меѓу кои три деца.

Веста за нападот и повредените на војот Телеграм канал ја објави Серхи Лисак, шеф на регионалната воена управа на Днипропетровск, пишува Укринформ.

„Експлозија одекна во населбата Пидородне во областа Днипро. Оштетена е двокатна станбена зграда. Луѓето остануваат под урнатините“, напиша тој.

Според првичните извештаи, има 13 повредени, меѓу кои три момчиња (6, 11 и 15 години). Сите се хоспитализирани во стабилна состојба.

Во нападот е оштетена и зградата на локалната служба за итни случаи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Шарл Мишел: Украина би можела да стане членка на ЕУ до 2030 година

Украина би можела да стане членка на ЕУ во 2030 година, ако сите услови за тоа бидат исполнети, порача претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел во интервју за германски...