Тринаесет лица загинаа во автобуската несреќа кај Ласкарци на излез од Скопје кон Тетово, кога патнички автобус на компанијата „Дурмо турс“ со 50 патници попладнево околу 17 часот излетал од патот и се превртел, потврди вечерва министерот за здравство, Венко Филипче.

Автобусот патувал на линијата Скопје – Гостивар и превезувал главно патници кои биле вработени во Скопје и се враќале кон Гостивар.

Меѓу многуте повредени кои се примени на најблиските болници има и лица кои се во тешка животна опасност и чекаат операција.

Image-1

– Се преврте патнички автобус со 50 патници. Едниот пациент е во крајно тешка состојба. Една пациентка е во стара Градска болница. Вкупниот број на загинати лица е 13. Седум се на само место, пет се починати тука во ГОБ ‘8 Септември’. За исклучително кратко време беше дадена итна помош. Нема деца меѓу повредените – рече Филипче.

Околу причините за несреќата се уште има само шпекулации – дека станува збор за пукната гума или пак за здравствени проблеми на возачот на втобусот.

На местото на несреќата за кусо време излегле десетина амбулантни возила, полиција, припадници на АРМ и хеликоптери, но помош давало и локалното население.